І возвеличимо на диво І розум наш, і наш язик... (Т. Шевченко)

22 січ. 2018 р.

І. Малковича «З янголом на плечі»

Результат пошуку зображень за запитом "з янголом на плечі"Аналіз балади І. Малковича «З янголом на плечі»
Цей твір дав назву однойменній збірці Малковича «З янголом на плечі». Вона була видана в 1997 році. Поезія має підзаголовок «Старосвітська балада». Тема вірша: зображення пошуку сенсу життя та свого призначення ліричним героєм, якого янгол на плечі намагається уберегти від зла, жорстокості, від Ірода. У творі підбилися роздуми автора про те, якою повинна бути людина.
Автор визначив жанр твору як баладу. Дійсно, у вірші присутні всі ознаки жанру. Балада — ліро-епічний твір (загальна проблема, яка близька і автору твору) з драматично напруженим сюжетом (герой змушений долати перешкоди, пов'язані з руйнівними силами та небезпекою для життя). Баладі властива невелика кількість персонажів (хтось та янгол), підкреслена узагальненість (хтось ліричний герой), край світу), відсутність деталізації (йде в невороття), стислість у викладі матеріалу (5 строф), магічна музичність (використання засобів поетичної фонетики — повторення звуків «в», «р» — алітерація). Балада пов'язана з ленч ідами (легенда зі Старого Завіту).
У легенді зі Старого Завіту розповідається про янгола та чорта на плечах дюнній.Біблійна легенда говорить, що на одному плечі людини сидить янгол, а на другому — чорт. Янгол — охороняє, він налаштовує людину на добрі вчинки, справи. Чорт робить прямо протилежне: штовхаючи людину на зло, він руйнує її життя, наближує загибель. Кого слухати, обирає сама людина.
Хтось може подумати, що від людини нічого не залежить. Але це не так: саме людина вибирає кого слухати, як їй чинити, як будувати своє життя.
Пройти життєву путь можна по-різному: обираючи важки шляхи або легші. Ліричний герой поезії І. Малковича «Із янголом на плечі» обрав важкий шлях. Це пошук свого призначення, долання перешкод на шляху до пізнання самого себе та сенсу свого життя. Пройти цей шлях людина повинна сама (бреде самотньо). Подорожній виснажений, навіть янгол «ледь живий» від утоми, а людині — ще важче. Але вона йде і йде, хоча

вже й не дихає свіча,
лиш вуста дрижать гарячі:
янголе, не впадь з плеча.
Ідея вірша: кожна людина повинна обрати правильний шлях — втримати свого янгола-охоронця на плечі.
Найбільш поширеними художніми засобами вірша є порівняння: «йде лелійно, як дитя» (лілея — символ чистоти); епітети: «вуста гарячі», «вітер вировий», «сірий маятник життя», «Ірод мировий»; метафори: «виє Ірод», «маятник бухка», «вуста дрижать», «не дихає свіча».
У вірші використано декілька цікавих образів. Життєвим шляхом йде людина (узагальнений образ «хтось»), яка виконує своє життєве призначення. Образ-символ «край світу» підкреслює беззахисність, самотність, страх людини перед невідомим на цьому шляху. Образ-символ ночі вказує на безпросвітність існування людини, звуковий образ вітру уособлює ту руйнівну стихію, яка заважає людині, знищує зроблене нею. Образ-персонаж Ірод набуває значення образу-символу. Цей біблійний цар, який віддав наказ знищувати малят, у творі є уособленням небезпеки, яка іде від людей. Образ-символ «маятник життя» підкреслює швидкоплинність життя, яке колись закінчується.
Відповідальність за те, як пройдено життєвий шлях, поет покладає на саму людину. їй не потрібно боятися важкого шляху, адже легкий — не завжди правильний. І навіть якщо здається, що життя — абсурдне, все одно не можна «вештатися», «тинятися», «брести». Людина має сили піднятися навіть над своєю смертю як буттєвою несправедливістю за умов постійного духовного росту, знаходження свого покликання та життєвої мети. І допоможе у цьому людині той самий янгол на правому плечі, який у поезії є носієм високого, надає снаги та оберігає душу. Людина повинна пройти крізь усі життєві випробування зі світлом у душі. Це й є головною думкою твору.


21 січ. 2018 р.

Усе таки жива!

Ти самотня  йдеш по горизонту,
не плануєш ніц:
забракло навіть сил...
Смак  минулого життя - лиш контур
заважких, та ще
слухняних
крил.
І  немов  підбита   в небі птаха-
біль уже закляк,
зацепенів.
А його слова - страшніші цвяха,
що  на скельця
душу спопелив.
Хвиля ніжності по тілу  промайнула-
ти ЖИВА.
А  думала:  у тебе   МИТЬ...
Не ховай у шпарку, не держи минуле,
бо, на щастя, є у тебе
задля  кого жить.
Заплетеш в єдино  віру із любов’ю,
у долоню вирвеш
низку гіркоти.
Стрімголов  у вирву не впади нудьгою-
вимрій собі щастя,
та тихо  охопи
Бентежністю та  щирістю,
бузково-ніжним поглядом
довірою та легкістю,
а , головне,
ЛЮБОВ’Ю!

Наталія НемировськаПов’язане зображення

Дорогі дев'ятикласники, до вашої уваги багатий та цікавий матеріал про Євгена Гребінку. А також ви матимете можливість порівняти поезії "Човен" І.Франка та Є.Гребінки, насолоджуючись однойменними піснями)

Результат пошуку зображень за запитом "цікаві ідеї вчителів"







8 січ. 2018 р.

Лакомка!

Липень. Ліс літній лопотів легким леготом.
Лагідно листочки літували.

Лоскотун   лопушкуватий лагодився ласувати
 льодяниками. Лунко ллється літрами лимонад!
Ляпота! Лакомка лісова. Ліщинка.
Лопушанчик легкодухий лежма ледачкував.
Липучий лизунець! Ланіта лиже, лапками лопоче.
Ласощі липневі. Літується. Леститься. Лакоминка!
Результат пошуку зображень за запитом "ласощі"

7 січ. 2018 р.

Дорогі гості блогу. Трохи захопилась створенням філвордів. До Вашої уваги філворд тематичний "Різдво". Відповідь нижче за посиланням. Перевірте себе)



ВІДПОВІДЬ ТУТ

Дорогі гості блогу "Мовознавча світлиця" , щиро вітаю Вас з Різдвом Христовим!

Хай Різдво з тим завітає,
Чого серце забажає.
Хай несе у кожну хату
Щастя, радості багато,
Хай смачна кутя Вам вдасться,
Хай в сім’ї панує щастя.
Щоб весела коляда
В хату радість принесла.
Христос рождається!
Результат пошуку зображень за запитом "з різдвом христовим"

Філворд "Прикметники"

Угорський кросворд, або філворд
При розгадуванні угорських кросвордів потрібно вписувати відповіді в сітку з розставленими буквами. Точніше, не вписувати, а викреслювати. 
Це дуже схоже на англійський кросворд, але є дві принципові відмінності - слова зазвичай згинаються як змії, а кожна буква не може належати двом або більшій кількості слів. 
В угорському кросворді немає заштрихованих клітин, а всі букви вже приведені. Необхідно відшукати слова, до яких даються определенія- слова можуть ламатися в будь-якому напрямку по вертикалі або горизонталі, але не по діагоналі. Кожна літера може бути використана тільки один раз. Після викреслювання всіх слів порожніх клітин залишитися не повинно.

Контактна форма

Назва

Електронна пошта *

Повідомлення *

СловОпис

Усе - під рукою)

Українська література - в кіно)